Sportré: Gaszt Ákos

2015. július 3. 18:41
Lehet, hogy a százhalombattai Gaszt Ákos szerencsés csillagzat alatt született, de, hogy burokban nevelkedett volna, azt semmiképp sem lehet elmondani róla. Nem jutott neki kiegyensúlyozott gyerekkor, mégsem kallódott el, sőt, sokak számára példaképpé vált, és ezt a sportnak köszöni.
A többszörös magyar bajnok és Eb-, VB-helyezett testépítő városunkban született és ma is itt él. Harmincnyolc éves edzőként azonban egészen más elképzelései vannak a sportról és az egészségről, mint annak idején, amikor a minél nagyobb és minél szárazabb testben látta élete fő célját. Hosszú utat járt be és közben nagyon sokat változott, de neve még ma is jól cseng bodybuilder körökben.

Szüleivel sosem volt szoros kapcsolata, nagyon korán önállóságra kényszerült. Mivel pénzt kellett keresnie, hogy fenntartsa magát, a középiskolát sem fejezte be. Csak később, már munka mellett érettségizett. Rakodóként, biztonsági őrként, éjszakai eladóként, portásként dolgozott, de egy ideig ifjúsági klubot is vezetett az Óvárosi Közösségi Házban. Bár minden oka meg lett volna rá, nem tért rossz útra. Sportsikerei népszerűvé tették, a legnagyobb támogatást azonban a bátyja jelentette. Pozitív személyisége miatt kisgyerekkorától a példaképének tekintette, ő vitte le első edzésére is. Ákos úszott, kungfuzott, focizott, végül a testépítésben talált igazán magára. Amikor pedig 18 évesen, egy baleset következtében elveszítette szeretett testvérét, az egyetlen családi köteléket, már a sport volt, amibe kapaszkodott, az segített túlélni a hatalmas törést.

Első versenyén, egy felnőtt vidék kupán harmadik helyezést ért el. A siker rendkívüli motivációt jelentett számára. A legtöbb fiú a lányok kedvéért kezd gyúrni, ő azonban nem tetszeni, hanem nyerni akart. Szinte mindent önállóan, könyvekből, szaklapokból, VHS kazettákról tanult. 1997-ben junior magyar bajnok, 2000-ben és 2002-ben 90 kilogrammban magyar bajnok, utóbbi évben abszolút magyar bajnok lett. 2004-ben negyedik helyen végzett az Európa-bajnokságon.

2005-ben világbajnoki második helyezést ért el, ezt az évet azonban már afféle leszállóágként élte meg. Az önkormányzat kivonult egyesülete támogatásából, utolsó világversenyéhez csak nagy nehézségek árán szerzett szponzorokat. Életútja szép lassan fordulatot vett, és ebben nagyon sok szerepe volt a lányoknak is. 2007-ben megszülettek az ikrek, Ákos pedig családapaként már nem akarta minden szabadidejét az edzőtermekben és a versenyeken tölteni.

Bár kamaszfejjel abbahagyta az iskolát, a tanulás a mai napig része az életének. Folyamatosan képezi magát, továbbra is a saját erejéből, abból a pénzből, amelyet maga keres. Több mint tíz éve már csak edzőként dolgozik, kettlebell óráin összesen mintegy ötven tanítványa van. Érdeklődése a nagy és impozáns testről a funkcionalitás és a rehabilitáció felé fordult. Jelentős ismeretekre és tapasztalatokra tett szert az egészségtudatos táplálkozás, a fájdalomkezelés, a diagnosztika és gyógyítás terén. Ma azért tanul, hogy minél jobb edző és minél jobb terapeuta legyen.

Azt mondja, azok a fiatalok, akik felügyelet nélkül szabadulnak be az erőgépek világába, óriási hibákat követhetnek el. Talán sosem tudják meg, miért fáj a derekuk, a hátuk. A testépítő diétával pedig le lehet fogyni, de ez sem biztos út az egészség felé.
 
 
A kettlebell edzéseken nem az izomépítés a cél, hanem a jobb fizikai állapot, a mindennapi mozgás megkönnyítése, a sérülések megelőzése, illetve rehabilitálása, vagyis a funkcionalitás. Az erővel, a hajlékonysággal és a mobilitással persze a szebb test és a jobb állóképesség is együtt jár. Ha valaki, Ákos biztosan tudja: a hatalmas "dizájnizmok" igazából ugyanolyan terhet jelentenek a szervezetnek, mint a háj.
 
Legtöbben azért jelentkeznek az edzéseire, mert fogyni szeretnének, de amikor észreveszik, hogy elmúlt a hátfájásuk, megváltozik a motivációjuk is. Meggyőződése, hogy csak azoknak van igazán esélyük az egészség teljességére, akikkel már gyerekkorban megszeretették a sportot. Számukra ugyanis felnőtt korban sem kínos kötelesség, hanem igény lesz. Saját lányainak semmit sem tilt, de ha kell, többször is elmagyarázza egy-egy étel káros hatásait. Úgy véli, a gondolatmagokat, amiket most ültet el a fejükben, felnőtt korukban fogják majd igazán kamatoztatni.
 
A lányok ritmikus sportgimnasztikára járnak, de ha fia lenne, birkózásra vagy súlyemelésre biztatná. Nemcsak azért, mert ezek megbecsült, olimpiai sportágak, hanem, mert az erő mellett gyorsaságot, hajlékonyságot biztosítanak, amelyet a sportoló még sok-sok évvel az aktív pályafutás után is élvez.
 
Ákos nem is olyan távoli célja, hogy tartásjavító tornát indít 14 éves és idősebb gyerekeknek. Úgy véli, kulcsfontosságú lehet az életükben. Már két-három edzés után szabadabbá válhat a mozgásuk, aminek köszönhetően többféle sportba is belevághatnak, nem utolsó sorban a tanulás is sokkal könnyebb lesz számukra. 
 
forrás: hirtukor.hu